חיים במאדים או מאובנים מדומים? – בוקר טוב חלל

עדויות מצביעות על כך שחוקרים שמחפשים סימנים לחיים במאדים הוטעו על ידי דגימות דמויות מאובנים (שהתגלו עוד בשנת 1996), שנוצרו בתהליכים כימיים. סלעים במאדים מכילים סוגים רבים של מרבצי מינרלים שנראים דומים למאובנים של יצורים חיים, כפי שהם מוכרים מכדור הארץ. בין היתר אפשר למצוא מרבצים שנראים כמו תאי חיידקים ומולקולות מבוססות פחמן שדומות מאוד לאבני הבניין של כל צורת החיים הידועות.
אסטרוביולוגים מאוניברסיטאות אדינבורו ואוקספורד בחנו עדויות של כל התהליכים הידועים שהיו יכולים ליצור מרבצים דמויי חיים בסלעים במאדים. הם זיהו עשרות תהליכים, וסביר שיש עוד רבים שעדיין לא התגלו, שיכולים ליצור מבנים שמחקים מבנים של צורות חיים מיקרוסקופיות פשוטות שאולי התקיימו פעם במאדים.
תהליכים לא-חיים יכולים לחקות בקירוב רב סימני חיים (תופעה מוכרת גם מכדור הארץ), לכן דרוש עוד מחקר רב תחומי כדי להבין לעומק איך מרבצים דמויי חיים יכולים להיווצר במאדים, ובכך לעזור באבחנה מדויקת יותר בחיפוש אחר הוכחות לקיום חיים עתיקים שם ובמקומות אחרים ביקום.

כתב: ד”ר עומר חורש

מקורות:בליזובסקי א., חיים במאדים – או מאובנים מדומים? הידען 21.11.21Journal of the Geological Society(2021),:jgs2021-050 http://dx.doi.org/10.1144/jgs2021-050

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *