קהילת- HORIZON

HORIZON – קהילת מחנכי ומובילי החלל של סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה

מרוץ החלל העולמי, שבלט במחצית המאה הקודמת, ושיאו היה בנחיתת האדם הראשון על הירח, לימד אותנו כי באמצעות החשיפה לפרויקטי חלל כדוגמת פרויקט “אפולו”, גדלה התעניינותם של בני הנוער ואף ילדים צעירים מכך, בכל תחומי מקצועות המדע, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה והדבר הביא לגידול בכמותם ואיכותם של אלו שבחרו ללמוד תחומים אלו ולעסוק בהם (“אפקט אפולו”).

כיום אנו עדים למהפכה נוספת, שתשנה את העולם ומתאפיינת שוב במרוץ לחלל החדש. מרוץ זה צפוי לבוא לשיאו בחמישים השנים הקרובות, אי אז האנושות תקים את המושבה הראשונה על מאדים. לא נהיה עוד תושבי כדור הארץ, אלא, תושבי היקום ונדלג בין כדורי לכת באמצעות רכבי חלל משוכללים. כבר בימים אלו שוק החלל החדש צומח בקצב עשר שנים בלבד לטריליון דולר. הנתח המשמעותי של שוק זה מגיע מתחום הלוויינים. אלו מסחרר ויש שמשווים אותו להתפתחות עמק הסיליקון. לפי התחזיות הוא צפוי לצמוח בתוך יציפו את האטמוספירה ויספקו לכל אדם על כדור הארץ אינטרנט מהיר וזול. החברות הפרטיות יציעו לכל אזרח את ההזדמנות לקפוץ לירח או לשהות בבית מלון בחלל ואף יעשו שימוש במחצבים הרבים המצויים על הירח ואסטרואידים בחלל. בארה”ב מקימים בימים אלו את חיל החלל ולראשונה האנושות משרטטת את הכללים המוסריים והחוקיים שיתקיימו מחוץ לכדור הארץ.

כדי להנגיש את המידע האמור, את התפתחות והתקדמות תחום החלל בשנים האחרונות (התקדמות חסרת תקדים) ואת שלל הפעילויות המתקיימות בתחומי החלל בארץ ובעולם הוקמה קהילת הורייזון בשנת 2018.

מטרתה של הקהילה להרחיב את מעגל העוסקים בתחום החלל, להגביר את החשיפה לתחום במערכות החינוך הפורמליות והא-פורמליות על ידי הכשרה מקצועית של חברי הקהילה, על ידי חברי הקהילה, ויצירת תכנים המותאמים למורים ומחנכים המסוגלים להשתמש בעולם החלל ככלי לקידום מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה כלומר, לייצר חיבור למקצועות ה- STEM בקרב תלמידי ישראל וכך להכינם טוב יותר לשוק העבודה העתידי מתוך ידיעה שכ- 90 אחוזים ממקצועות העבודה העתידיים ידרשו ידע בתחומים אלו.

הקהילה נמצאת בחוד החנית של העשיה החינוכית בתחום החלל בישראל ומובילה תוכן ואירועים משמעותיים אשר מאפשרים לילדים, לבני נוער ולקהל הרחב בכל רחבי הארץ להיחשף בדרך המרתקת ביותר לעולם החלל.

חברי הקהילה זוכים להיות חלק מקבוצה בועטת, חדשנית וייחודית המובילה את תחום החינוך לחלל בישראל. בין חבריה תוכלו למצוא נציגים מכלל הגופים הפועלים בתחום, כמו גם קשר ישיר למובילי תחום חינוך ולחלל במשרד המדע והטכנולוגיה.

ההצטרפות לקהילה כרוכה במיון שבמסגרתו נבחרים חברי הקהילה השותפים למסע מרתק וייחודי המאפשר להם להוביל את תחום החינוך לחלל במדינת ישראל.

מבנה ותוכנית הקהילה:

הקהילה הארצית מחולקת לחמש קהילות אזוריות – צפון, מרכז, תל אביב, ירושלים ודרום-שפלה, כאשר לכל קהילה אזורית יש מוביל/ה מתוך הקהילה.

מפגשי הקהילה מתקיימים כדלקמן: אחת לחודש מיטאפ במתכונת ארצית, ואחת

לחודש מיטאפ במתכונת אזורית (לסירוגין) ונדרשת מחברי הקהילה נוכחות.

לצד זאת, חברי הקהילה זוכים להוביל יוזמות משמעותיות ברמה המקומית וברמה הארצית ומקדמים שיתופי פעולה ייחודיים אשר מביאים לקידום משמעותי של תחום החינוך לחלל בישראל.