• Facebook
  • Mail
  • Youtube
קהילת HORIZON
  • ראשי
  • קהילת HORIZON
    • مجموعة- HORIZON
    • Data Zone
      • אירועי שבוע החלל
      • הרצאות ממברים
  • המתחם הפדגוגי
  • מבנה הקהילה
  • יוזמות הקהילה
    • יוזמות הקהילה
      • מיזמים
        • הרצאות תלמידים
        • הורייזן למען הורייזן-הרצאות ממברים
        • ביחד ננצח: שידורי החלל של קהילת הוריזון
        • הגנרטור-אומנות חלל באמצעות בינה מלאכותית
        • קייטנת חלל
        • כולנו תושבי שביל החלב
          • רישום בתי ספר למיזם כולנו תושבי שביל החלב
          • מפגש מיוחד של כולנו תושבי שביל החלב לשלום בין העמים
        • על חלל-פודקסט
        • מבט לאינסוף
      • פינת התצפיות האסטרונומיות
  • Horizon TV
  • גלריית אירועים
  • בלוגים
    • בוקר טוב חלל
    • פינת התצפיות האסטרונומיות
  • Horizon Event
  • חיפוש באתר
  • תפריט

מערך שיעור: משוואת דרייק

הנך כאן: עמוד הבית / מערך שיעור: משוואת דרייק
  • סוג פעילות: מערך שיעור

  • נושא השיעור: משוואת דרייק והסיכויים לחיים מחוץ לכדור הארץ

  • זמן: 45 דקות

  • כתיבה: ניסים חכם

מערך שיעור: משוואת דרייק

קהל יעד חט”ב
מטרות השיעור
  • התלמידים יכירו את משוואת דרייק.
  • התלמידים יכינו קוביות המתארות את המשתנים במשוואה.
  • התלמידים יסבירו את הקשר בין המשתנים במשוואה.
מושגים עיקריים  התנאים לחיים, משוואת דרייק
מיומנויות
אוריינות מדיה ומידע הפקת ידע ממידע חזותי. ייצוג מידע בסמלים.
ייצוג מידע וידע שימוש בדגמי קוביות להבנת המושגים סיכויים ומשוואה.
חשיבה זיהוי קשר בין רכיבים.
עבודה שיתופית עבודה בקבוצות בהכנת הקוביות – אחת לכל תלמיד
חומרי למידה
חומרי למידה מתוקשבים:

(45) Calculating The Odds of Intelligent Alien Life – Jill Tarter – YouTube

אתרים נוספים ברשת:

נוסחת דרייק | סוכנות החלל הישראלית (space.gov.il)

 

מצגת מלוות הוראה:

https://drive.google.com/file/d/1pspTmw-x4foelMMImI_dE-MBbpPxfMXC/view?usp=sharing

עזר להכנת הקוביות:

https://drive.google.com/file/d/1tBfLh5ZzrInTc89FyfogzvH7sSsHeSIA/view?usp=sharing

היענות לשונות
1.סרטון מצגת ודגם. 
2. גיוון בשיטת הלמידה – יצירה מעשית, תוכן מתמטי.
3. אפשרות ללמידה עצמית לצורך הרחבה והעמקה של הידע – מאמר למורה.
תוצרי למידה מצופים
1. בסוף הפעילות כל תלמיד מקבל דף מודפס עם קוביות משחק להכנה בבית ולהסבר למשפחה.

מהלך השיעור

שלב השיעור תיאור הפעילות זמן
פתיחה
הנחיות לתלמיד המלצות למורה 5 דקות
דיון: כתיבה אישית במחברת ושיתוף במליאה בכיתה:
1. האם יש חיים מחוץ למערכת השמש?

2.מהם התנאים לחיים? 

3. האם ניתן לתאר את הסיכויים לחיים מחוץ למערכת השמש בעזרת משחק?

נועדה ליצור מסגרת חשיבה על החיים מחוץ לכדור הארץ.

יש לסכם את התוצאות על הלוח ולחזור אליהן בסוף הפעילות.

 

גוף השיעור

      הנחיות לתלמיד המלצות למורה
עבודה בקבוצה:

1. התחלקו לקבוצות של שמונה. קבלו מן המורה דף קוביות והכינו שמונה קוביות.

2. חשבו – מה מייצג כל סמל בקובייה? 

3. הטילו את הקוביות מספר פעמים ורשמו אלו סימנים קבלתם כל פעם.

עובר בין הקבוצות ומנחה את המשתתפים לחשוב מה הסימנים מייצגים.

מוודא שאכן תוצאות הטלת הקוביות נרשמות.

15 דקות
הנחיות לתלמיד המלצות למורה 15 דקות
בונים טבלת תוצאות לכיתה 

עונים – מהי משמעות הסמלים

מרכז את הנתונים 

המשגה – בעזרת המצגת

מדוע משוואה? מה הצורך בה? הסבר על מהי משוואת דרייק
סיכום ויישום הנחיות לתלמיד המלצות למורה 5 דקות
עונים – מהו לדעתכם הגורם הכי לא ברור במשוואה?

חושבים: מהם הסיכויים שהקוביות יפלו בדיוק על הצד הנכון?

לחזור אל שאלת הסקר ולשאול אם השתנו הדעות.
רפלקציה

 

האם בעקבות המשחק דעתי השתנתה?

האם המשוואה מסייעת לנו לחשוב כיצד למצוא חיים במקומות אחרים?

האם המשתנה “אורך החיים של התרבות” קשור גם אלינו? כיצד נוכל להגדיל את הסיכויים שמישהו ימצא אותנו?

5 דקות
הרחבה/
העשרה
קראו על פרויקט Seti חיפוש חיים מחוץ לכדור הארץ | סוכנות החלל הישראלית (space.gov.il)
מומלץ לשלב במסגרת שיעורי מתמטיקה בחט”ב!

 

Built by-Ideal Logic - Enfold WordPress Theme by Kriesi
  • Facebook
  • Mail
  • Youtube
גלול למעלה

תפריט נגישות

  • מופעל ב favoriteאהבה ע״י עמית מורנו