• Facebook
  • Mail
  • Youtube
קהילת HORIZON
  • ראשי
  • קהילת HORIZON
    • مجموعة- HORIZON
    • Data Zone
      • אירועי שבוע החלל
      • הרצאות ממברים
  • המתחם הפדגוגי
  • מבנה הקהילה
  • יוזמות הקהילה
    • יוזמות הקהילה
      • מיזמים
        • הרצאות תלמידים
        • הורייזן למען הורייזן-הרצאות ממברים
        • ביחד ננצח: שידורי החלל של קהילת הוריזון
        • הגנרטור-אומנות חלל באמצעות בינה מלאכותית
        • קייטנת חלל
        • כולנו תושבי שביל החלב
          • רישום בתי ספר למיזם כולנו תושבי שביל החלב
          • מפגש מיוחד של כולנו תושבי שביל החלב לשלום בין העמים
        • על חלל-פודקסט
        • מבט לאינסוף
      • פינת התצפיות האסטרונומיות
  • Horizon TV
  • גלריית אירועים
  • בלוגים
    • בוקר טוב חלל
    • פינת התצפיות האסטרונומיות
  • Horizon Event
  • חיפוש באתר
  • תפריט

מערך שיעור: זיהום אור

הנך כאן: עמוד הבית / מערך שיעור: זיהום אור
  • סוג פעילות: מערך שיעור

  • נושא השיעור: זיהום אור – על קוד מורס, גחליליות, כוכבים ואולי גם קיפודים

  • זמן: 45 דקות (ניתן להרחיב לשיעור כפול בעזרת פעילויות העשרה שלמטה)

  • כתיבה: ניסים חכם ויעל בן נון

מערך שיעור: זיהום אור וגחליליות

קהל יעד כיתות ב-ד
מטרות השיעור
  • התלמידים יתנסו בפענוח קוד מורס.
  • התלמידים יקשרו בין סכנת ההכחדה של גחליליות לזיהום האור.
  • התלמידים יכירו את המושגים זיהום אור אסטרונומי ואקולוגי.
  • התלמידים יחשבו על פתרונות לצמצום זיהום האור.
מושגים עיקריים  זיהום אור
מיומנויות
אוריינות מדיה ומידע המרה מייצוג לייצוג – מקוד לאות כתובה
מיומנויות תקשורת התלמידים יפענחו אות מפנס בשיטת קוד מורס.
חשיבה התלמידים יציעו תשובות לסיבות להיעלמות הגחליליות
עבודה שיתופית 1.עבודה בקבוצות. – חלוקת תפקידים בפענוח האות.
2.עבודה בקבוצות – חשיבה על פתרונות לצמצום זיהום אור המופק מפנס.
חומרי למידה
חומרי למידה מתוקשבים:

ויהי חושך: מערך פעילות מקוון בנושא זיהום אור | סוכנות החלל הישראלית (space.gov.il)

זיהום אור בישראל והשפעתו על הטבע – רשות הטבע והגנים (parks.org.il)

קישור לסרטון ‘שביל החלב באגם’:

(47) One Night At The Lake – Milky Way Timelapse – YouTube

מצגת מלוות הוראה:

https://drive.google.com/file/d/1S6jw8PWUy4Pc-7i0PyKHK7Bx6StJ2Wvp/view?usp=sharing 

פנסי כיס. כרטיסיות קוד מורס (אפשר להדפיס מהמצגת)

Morse Code Translator

היענות לשונות
1. למידה תוך שימוש בכמה גישות: דיון בכיתה ועבודה בקבוצות, עבודה עצמית בבית. 
2.בחירה במגוון מקורות מידע  – תחום החלל והסביבה והתקשורת.
3. שימוש בסוגי מדיות שונות לצורכי המחשה: סרטון, מצגת, שמיעת קוד וראיית קוד.
4. גיוון בשיטת הלמידה להתאמה (למידה עצמית, בזוגות, בקבוצות, אחר..)
5. אפשרות ללמידה עצמית לצורך הרחבה והעמקה של הידע. מצורף מערך שיעור של סוכנת החלל הישראלית. 
תוצרי למידה מצופים
תקשורת – יצירת סרטון ובו מסר בפנסים – מצבז”א מצמצמים בזיהום אור.
תיכון טכנולוגי – חשיבה על פתרון שיצמצם את האור המופק מהפנס
מעורבות חברתית – כתיבת מכתב לעירייה, ביצוע סקר זיהום אור בשכונה או בחצר.

מהלך השיעור 

שלב השיעור תיאור הפעילות זמן
פתיחה
הנחיות לתלמיד המלצות למורה 10 דקות
1. בשלב ההתנסות – עבודה בקבוצות בחלוקת תפקידים.

2. יש לפענח את הקוד ולכתוב למורה פתק עם שם בע”ח שנתגלה מבלי שהקבוצות האחרות יגלו.

נפתח את השיעור בשאלה: האם אני מפחד מהחושך? האם אני הולך לישון בלילה עם חושך או קצת אור?
1.שקופיות 1-6 במצגת.

2. להביא פנס להתנסות עם המלה גחלילית כתובה בקוד מורס:

–.  …. .-.. .. .-.. ..  –

גוף השיעור

      הנחיות לתלמיד המלצות למורה
חשבו על סיבות אפשריות להיעלמות הגחליליות.

 

1.שקופיות 7-10

2. יש לתת לקבוצות לחשוב על הסיבות להיעלמות הגחליליות בעקבות ההתנסות.

10 דקות
הנחיות לתלמיד המלצות למורה 5 דקות
צפו בסרטון וכתבו 3 שאלות שעולות לכם.  סרטון שביל החלב. אלו שאלות עולות. (יש לשים לב לתנועה המדומה של השמים)
סיכום ויישום הנחיות לתלמיד המלצות למורה 15 דקות
חשבו על דרכים לצמצום האור הנפלט מהפנס – אך עדיין שומרת על יעילותו. גירוי לחקר: לשאול את התלמידים האם צבע האור גם יכול להשפיע?

להציע דרכים לביצוע תיכון טכנולוגי על התקן לצמצום האור הנפלט מן הפנס.

רפלקציה

 

מה לא ידעתי לפני השיעור ואני יודע כעת?
מדוע יש ילדים המפחדים מהחושך? האם החושך יכול להיות דבר טוב (לאדם/לסביבה/לבעלי החיים)? מי יכול להינות מהחושך?

איך הייתה החוויה של פענוח ותקשור בקוד מורס?
האם ארצה לראות וללמוד על גחליליות?

האם בעקבות השיעור ארצה לראות את שביל החלב?

האם בעקבות השיעור ארצה לנסות לישון ללא אור סביבי?

5 דקות
הרחבה/
העשרה
תקשורת – יצירת סרטון ובו מסר בפנסים – מצבז”א מצמצמים בזיהום אור.

תיכון טכנולוגי – חשיבה על פתרון שיצמצם את האור המופק מהפנס

מעורבות חברתית – כתיבת מכתב לעירייה, ביצוע סקר זיהום אור בשכונה או בחצר.
סרטון המתאר את החוויה של ראיית גחליליות בלילה:
(47) Firefly Experience – Summer Night with Fireflies (Lightning Bugs) – YouTube

מצגת העשרה בנושא ‘זהירה ביולוגית’ (מומלץ אחרי צפייה בסרטון לעיל):
https://drive.google.com/file/d/1Lbj0kqPsjg5ryFMvfuRsNCNCi854lzgj/view?usp=sharing

Built by-Ideal Logic - Enfold WordPress Theme by Kriesi
  • Facebook
  • Mail
  • Youtube
גלול למעלה

תפריט נגישות

  • מופעל ב favoriteאהבה ע״י עמית מורנו